Kolik lidí bylo na měsíci

Na téma „kolik lidí bylo na Měsíci“ existuje mnoho otázek a dohadů. V tomto článku se pokusíme poskytnout komplexní přehled o počtu astronautů, kteří navštívili naši blízkou vesmírnou sousedku, Měsíc.

Astronauti na měsíci

Od historické mise Apollo 11, která se stala první misí, při které lidé stanuli na Měsíci v červenci 1969, se na povrchu Měsíce nacházelo celkem 12 astronautů z NASA. Tito astronauti byli rozděleni do šesti misí Apollo, z nichž každá měla svůj vlastní cíl a vědecký program. Mise Apollo byly od roku 1969 do roku 1972.

Mise Apollo, na kterých lidé stanuli na Měsíci

Mise Datum přistání Posádka
Apollo 11 20. července 1969 Neil Armstrong, Buzz Aldrin
Apollo 12 19. listopadu 1969 Charles „Pete“ Conrad, Alan L. Bean
Apollo 14 5. února 1971 Alan B. Shepard, Edgar D. Mitchell
Apollo 15 30. července 1971 David R. Scott, James B. Irwin
Apollo 16 20. dubna 1972 John W. Young, Charles M. Duke
Apollo 17 11. prosince 1972 Eugene A. Cernan, Harrison H. Schmitt

Poslední misí, která přistála na Měsíci, byla Apollo 17 v prosinci 1972, a od té doby žádný člověk na Měsíc nepřistál.

Další vesmírné mise

Je třeba poznamenat, že existují i další vesmírné mise, které se dostaly do blízkosti Měsíce, ale nepřistály na jeho povrchu. Například mise Apollo 8 v prosinci 1968 byla první, která obletěla Měsíc a poskytla nám úžasné fotografie Země nad měsíčním horizontem.

Dále byly vyslány i bezpilotní mise, jako například program Ranger, Surveyor a Lunar Orbiter, které zkoumaly Měsíc z blízka a připravovaly terén pro budoucí přistání astronautů.

Časté otázky

Kolik lidí bylo na Měsíci?

Na Měsíci bylo celkem 12 astronautů v rámci programu Apollo NASA.

Proč už lidé na Měsíc neletí?

Od roku 1972 neprobíhaly žádné mise s lidskou posádkou na Měsíc. Důvody jsou různé, včetně finančních a technických omezení. Nicméně, plány na návrat lidí na Měsíc jsou v současné době v plném proudu, a to díky programu Artemis NASA.

Může se někdo v budoucnu vrátit na Měsíc?

Ano, NASA plánuje návrat lidí na Měsíc v rámci programu Artemis. Tento ambiciózní projekt má za cíl přistát na Měsíci do roku 2025 a vytvořit základnu, která umožní dlouhodobé pobyt astronautů na Měsíci a připravit se na budoucí mise na Mars.

Viz také:

Photo of author

Wieni

Napsat komentář